Πρόγραμμα 2oυ Φεστιβάλ Κλασικής, Νεοκλασικής και Character Χορογραφίας


 

Ο Ελληνικός Σύλλογος Βασιλικής Ακαδημίας Χορού Λονδίνου διοργανώνει το
2ο Φεστιβάλ Χορού Κλασικής και Character Χορογραφίας

 

Μία ευκαιρία για δασκάλες/ δάσκαλους, χορευτές νέους και έμπειρους, όλων των συστημάτων να δοκιμάσουν την χορογραφική τους έκφραση στη σκηνή και παρουσία κοινού, χωρίς την υποχρέωση της πλήρους παράστασης! 

 

Το φεστιβάλ θα γίνει το Σάββατο 10 και την Κυριακή 11 Μαρτίου 2018 στον Πολυχώρο του Δήμου Αθηναίων, Άννα και Μαρία Καλουτά (οδός Τιμοκρέοντος 6, Νέος Κόσμος πίσω από τον Άγιο Σώστη).

 

Παρακάτω θα βρείτε αναλυτικά το πρόγραμμα του Φεστιβάλ

 

 

Πρόγραμμα Φεστιβάλ 

Σάββατο 10 Μαρτίου 2018

Ώρα Έναρξης: 6:00μμ

 

  • ΣΧΟΛΗ ΧΟΡΟΥ BELLAS – ΜΠΕΛΛΑ ΖΛΑΤΑΝΗ (Αίγιο)

«Waltz of the Hours» Μουσική: L. Delibes/ Χορογραφία: Εύα Παπαγιαννακοπούλου

Χορεύουν: Αδαμοπούλου Α., Αθανασίου Σ., Δημητριάδη Β., Δρακοπούλου Θ., Θεοδοσίου Μ-Λ., Κατσίνη Β., Μούκα Μ., Ντούρο Ζ., Στρουμπούκη Α., Χρηστάκη Μ.

 

  • ΦΥΤΩΡΙΟ ΚΛΑΣΙΚΟΥ ΧΟΡΟΥ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΚΟΡΔΕΛΙΟΥ ΕΥΟΣΜΟΥ (Θεσσαλονίκη)

«The dream» Μουσική: The piano Guys/ Χορογραφία: Κατερίνα Μακρή

Χορεύουν: Βάμβαλη Δ., Δουμάνη Θ., Δάλλα Ν., Ζουρνατζή., Ιορδανίδου Μ., Κελεμάνη Θ., Παρτόζη Ν.,Πασχαλίδου-Περαζίδου Ξ., Σίσκου Ε., Τσεβρετζή Ε., Χαραλαμπίδου Χ.

 

  • ΠΡΟΤΥΠΗ ΣΧΟΛΗ ΜΠΑΛΕΤΟΥ ΠΟΛΥ ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΥ (Πάτρα)

«L’odeur des Pivoines» Moυσική: Gliere/ Χορογραφία: Πόλυ Γιαννακοπούλου

Χορεύουν: Αλεξοπούλου Α., Αλεξοπούλου Β., Αλεξοπούλου Μ., Θεοχαροπούλου Κ., Παπαχριστοπούλου Α., Στεφανοπούλου Β., Τσακίρη Χ.

 

  • ΣΧΟΛΗ ΧΟΡΟΥ ΙΣΜΗΝΗΣ ΖΑΧΑΡΙΑΔΗ (Αθήνα)

«Don Quixote» Μουσική: L. Minkus /Χορογραφία: Ισμήνη Ζαχαριάδη-Νατάσσα Μυστακίδου

Χορεύουν: Αργυροπούλου Ι., Βαλλιάνου Δ, Γιαννακοπούλου Ι., Ζάκκα Δ., Ζάκκα Ε.,

 Κόικου Α., Κωτσίδου Ε.

 

  • ΣΧΟΛΗ ΧΟΡΟΥ BELLA’S – ΜΠΕΛΛΑ ΖΛΑΤΑΝΗ (Αίγιο)

«Tarantella Siciliana» Χορογραφία: Εύα Παπαγιαννακοπούλου

Χορεύουν: Βασιλακοπούλου Ι., Βασιλακοπούλου Ρ., Ζαφειροπούλου Μ., Μακρυγιαννάκη Π., Μπόγδου Ε., Νταλάκα Β-Ε., Παγαράκη Ν., Ρούβαλη Μ-Ε., Σκεπαρνιά Ζ., Τερζή Π., Χρηστάκη Μ.

 

  • ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΧΟΡΟΥ-ΣΧΟΛΗ DANCE A-Ελένη Μπαλαφούτη (Πάτρα)

«Τwo Waltzes for my five angels» Mουσική: Ε. Satie/Χορογραφία: Ελένη Μπαλαφούτη

Χορεύουν: Γιαννοπούλου Δ., Κίκινα Μ., Πολίτη Θ., Σοφή Α., Τζόλα Μ.

 

  • ΠΡΟΤΥΠΗ ΣΧΟΛΗ ΜΠΑΛΕΤΟΥ ΠΟΛΥ ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΥ (Πάτρα)

«The Hungarian Dance»  Mουσική: J. Brahms / Χορογραφία: Πόλυ Γιαννακοπούλου

Χορεύουν: Γαλάνη Θ., Μιχαλοπούλου Χ., Μοντανάρο Ρ., Παζάρογλου Κ., Παπαδοπούλου Α. Σούλη Α., Τομάρα Κ., Τομάρα Μ.

 

  • XOΡΟΕΚΦΡΑΣΗ-ΙΩΑΝΝΑΣ ΖΑΧΑΡΟΠΟΥΛΟΥ (Πάτρα)

«Renaissance»  /Χορογραφία: Ιωάννα Ζαχαροπούλου

Χορεύουν: Δημακοπούλου Π., Δημορρηγοπούλου Α., Κόττα Κ., Κυριαζή Α., Νικολοπούλου Μ., Παπανικολοπούλου Φ., Τσουμπέλη Μ., Χαμακιώτη Β.

 

  • ΣΧΟΛΗ ΧΟΡΟΥ ΜΑΙΡΗ ΛΑΔΑ (Αθήνα)

« Schubert» Χορογραφία: Κατερίνα Τέμο

Χορεύουν: Αγαπητού Σ., Μήκου Χ., Παπαμικρούλη Σ., Ραχούτη Ε., Ταμπουρατζή Μ.

 

  • ΣΧΟΛΗ ΧΟΡΟΥ ΒΑΣΙΑ ΜΑΝΟΥ (Αθήνα)

«Η Αγάπη είναι το Δώρο της Ζωής» Μουσική: Υ.Tiersen  /Χορογραφία: Βάσια Μάνου – Ελευθερία Μαυροπούλου

Χορεύουν: Μαλλάκη Κ., Τελχάι Γ.

 

  • ΑΝΩΤΕΡΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΣΧΟΛΗ «ΑΝΝΑ ΠΕΤΡΟΒΑ-ΜΑΡΩ ΜΑΡΜΑΡΙΝΟΥ»

«Le Carillon» Mουσική: J. Massenet / Χορογραφία: Αννούσκα Οικονόμου

Χορεύουν: Βοτσίδης Χ., Εζερτζή Α., Μπουτσίκου Α., Πετράκη Α., Πολυδώρου Σ., Ροίδου Σ., Σαρλάνη Α.

 

ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ:

«Η σωστή επιλογή Πουέντ»: Εισηγητής: Γιώργος Κώνστας

 

 

Kυριακή 11 Μαρτίου 2018

Ώρα Έναρξης: 6:00μμ

 

  • ΣΧΟΛΗ ΧΟΡΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑΣ ΚΟΥΡΕΜΕΤΗ (Αθήνα)

«Peasant Dance» Μουσική:L.v. Beethoven/χορογραφία: Δήμητρα Κουρεμέτη

Χορεύουν: Βαζάκα Α., Γερουλάνου Ι-Μ., Eicholz J., Κορδαλή Γ., Μιχαλά Φ., Μουνδρέα Γ-Ε., Παπαδοπούλου Α-Μ., Πιπεράκη Α-Μ., Σαββίδη Ε.,  Φλουτάκου Ν.

 

  • ΣΧΟΛΗ ΧΟΡΟΥ GKAMPELI YOUTH BALLET (Αθήνα)

«Viva Espana» Χορογραφία: Φαίδρα Σισμάνογλου

Χορεύουν: Γεωργιλοπούλου Θ., Γκερδιδάνη Ε., Κατσάμπα Ν., Μπουροδήμου., Σίμου Χ., Σολδάτου Μ., Τσιγάνη Ν.

 

  • ΣΧΟΛΗ ΧΟΡΟΥ ΖΑΚΛΙΝ ΔΙΖΙΚΙΡΙΚΗ (Αθήνα)

« Συνομιλία Χρωμάτων» Μουσική: Α. Χατσατουριάν /Χορογραφία: Ζακλίν Διζικιρίκη

Χορεύουν: Βαρκάρη Γ., Βατούγιου Φ., Βιδάλη Ι., Γούλα Σ., Κάδρου Ε., Μοίρου Δ., Παρισούλη Δ., Παρισούλη Φ., Πλούσα Ε., Σκιαδά Λ., Στραταμώτη Α., Τάταρη Κ., Φοντούλη Χ.

 

  • ΣΧΟΛΗ ΧΟΡΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑΣ ΚΟΥΡΕΜΕΤΗ (Αθήνα)

« Flow» Μουσική: Pachelbel/Χορογραφία: Δήμητρα Κουρεμέτη

Χορεύουν: Αγγελούση Μ-Ι., Ανδριτσογιάννη Ι., Καβουλάκου Ι., Καραθανάση Α., Μαρούδη Ν., Μηλιάκη Μ., Νικολή Β., Παγκουλάκη Ε., Παπαθανασίου Ε., Παπαντώνη Ε., Σκάλκου Σ., Φιλιππούση

 

  • ΣΧΟΛΗ ΧΟΡΟΥ GKAMPELI YOUTH BALLET (Αθήνα)

«Καλειδοσκόπιο» Μουσική: J. Strauss II/ Χορογραφία: Φαίδρα Σισμάνογλου

Χορεύουν: Γερωνύμου Μ., Ευσταθίου Μ., Καλαιτζή Μ., Καρακώστα Κ., Κατωπόδη Ν., Μπαντή Δ., Μπουροδήμου Κ., Παναγιώτου Ν., Σταμούδη Δ.

 

  • ΣΧΟΛΗ ΧΟΡΟΥ ΝΤΙΝΑΣ ΚΟΥΤΟΥΖΟΥ (Αθήνα)

«Ζωγράφο /Χορογραφία: Ντίνα Κουτούζου

Χορεύουν: Αποστολοπούλου Π., Δεδεβέση Γ., Διαμαντοπούλου Α., Κλωνάρη Ζ., Λαζαράκη Κ., Νάκου Α., Πόλλια Ν., Συνοδή Σ.,  Χριστοπούλου Κ.

 

  • ΣΧΟΛΗ ΧΟΡΟΥ IDANCE ΒΙΒΕΤΤΑΣ ΜΑΘΙΟΥΔΑΚΗ (Αθήνα)

«Alice in Wonderland» Μουσική: Theme song από το ομώνυμο Soundtrack Χορογραφία: Βιβέττα Μαθιουδάκη

Χορεύουν: Κριεμπάρδη Ε., Ράπτη Χ.

 

  • ΣΧΟΛΗ PAS DE DANSE ΝΙΝΕΤΤΑΣ ΤΡΥΦΩΝΟΠΟΥΛΟΥ (Αθήνα)

« Krakowiak» Μουσική:  M. Glinka /Χορογραφία: Belinda Tanner

Χορεύουν: Βαζάκα Μ-Δ., Μητρέλια Ι., Μητρέλια Χ., Μπαγλατζή Χ-Μ., Παντερμαλή Α., Παντερμαλή Α., Πλεμμένου Χ., Τζαρή Ε.

 

  • ΣΧΟΛΗ ΧΟΡΟΥ ΝΤΙΝΑΣ ΚΟΥΤΟΥΖΟΥ (Αθήνα)

«Νύμφες της Θάλασσας» Μουσική: D. Shostakovich/Χορογραφία: Ευαγγελία Τσώτσου

Χορεύουν: Ευγενοπούλου Χ., Καραγιάννη Μ-Ε., Καραμάνη Χ., Καρέλα Ν./, Κουννέ Δ.,

Μαλλιαρου Μ., Πολυχρόνη Ε., Τσακιρίδη Χ.

 

  • ΣΧΟΛΗ ΜΠΑΛΕΤΟΥ & ΣΥΓΧΡΟΝΟΥ ΧΟΡΟΥ ΙΛΙΑΔΑΣ ΠΕΝΤΑΒΑΤΖΗ (Αθήνα)

«The Dolls» Μουσική: D. Shostakovich /Χορογραφία: Ιλιάδα Πενταβατζή

Χορεύουν: Αντωνοπούλου Ν., Καστελλορίζου Ε., Κεμπισλόγλου Α., Λιναρδάκη Κ., Μακρή Λ., Μελά Ρ., Ντουντούμη Χ., Οικονόμου Γ.

 

  • ΣΧΟΛΗ ΧΟΡΟΥ ΠΩΛΙΝΑΣ ΓΑΛΟΠΟΥΛΟΥ

«Ave Maria» με τη φωνή της Μαρίας Κάλλας/Χορογραφία: Πωλίνα Γαλοπούλου

Χορεύει: Βαρελά Ι.

 

  • ΣΧΟΛΗ ΜΠΑΛΕΤΟΥ & ΣΥΓΧΡΟΝΟΥ ΧΟΡΟΥ ΙΛΙΑΔΑΣ ΠΕΝΤΑΒΑΤΖΗ (Αθήνα)

«Game of Thrones» Μουσική: J. Radnich

Χορεύουν: Βούλγαρη Μ., Κρεμμύδα Μ.,  Κουρή Μ-Ι.,  Μπένια Ι., Τάκλα Μ.

 

  • ΣΧΟΛΗ ΧΟΡΟΥ ΠΩΛΙΝΑΣ ΓΑΛΟΠΟΥΛΟΥ

«Dance of the dogs» Mουσική: Μ. Χατζηδάκης/Χορογραφία: Πωλίνα Γαλοπούλου

Χορεύουν: Αναγνωστοπούλου Ο., Βάσσου Ν., Καραβίτη Ν., Λέντζιου Ε., Φώτου Ε.

 

  • ΣΧΟΛΗ ΧΟΡΟΥ ΦΩΤΕΙΝΗΣ ΠΑΥΛΟΠΟΥΛΟΥ (Αθήνα)

«Ο Πλανήτης της Ανθισμένης Βεντάλιας» Χορογραφία: Φωτεινή Παυλοπούλου- Στ. Πασχαλάκη

Χορεύουν: Αλεξιάδη Φ., Ασημακοπούλου Ε., Γκιώνη Ε., Γκούση Β., Ζερβούδη Ν., Καλλιοτζοπούλου Ε., Καρακάση Π., Λουκίδη Λ., Μασσέλου Ζ., Νινου Ι., Παρασκευοπούλου Μ.,Παπανικολάου Ε., Ρεντούλη Σ., Ριζιώτη Β., Τικέλλη Σ., Τζουμάνη Χ., Τσαγκλή Π., Φαρσάτη Ε., Χρονοπούλου Ε.

 

  • ΣΧΟΛΗ ΧΟΡΟΥ ΠΩΛΙΝΑΣ ΓΑΛΟΠΟΥΛΟΥ

«Think of me» Μουσική: Phantom of the Opera/Χορογραφία: Πωλίνα Γαλοπούλου

Χορεύουν: Βουζοπλή Δ., Βρεττού Μ., Κόνιδα Ι., Κοσβογιάννη Μ., Ξενιώτη Μ.

Στο πιάνο συνοδεύει η: Βίλλυ Μωραίτη

 

ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ:

«Εισαγωγή στο Pas de deux»: Εισηγήτρια: Σοφία Κουρτέση. Με τους χορευτές: Αλέξις Έντμαν, Κοσμά Μεταξόπουλο, Αντρέα Λάβνερ

«Η σωστή επιλογή Πουέντ»: Εισηγητής: Γιώργος Κώνστας

 

Επιστροφή στην Αρχική Σελίδα

Επιστροφή στις Δραστηριότητες/ Νέα του Συλλόγου